לדעת לפני כולם, זה חלק מההצלחה שלכם.

הירשמו עכשיו
עו''ד יהודית קנולר - עורכת
עו''ד יהודית קנולר - עורכת
ניוזלטר חשבים - גיליון 300
גולשי "חשבים",

זה שנים אנחנו שומעים על עסקים חברתיים שהם עסקים לכל דבר לרבות רווחים, אולם ביסוד העסק עומד הרעיון של טובת הכלל. את המודל של העסק החברתי החל מוחמד יונוס, פרופסור לכלכלה מבנגלדש, שהקים בשנות השמונים בנק לעניים. למה הכוונה? הבנק שירת אנשים ללא ערבים או אפשרויות משכון של נכסים כדי להניע עסקים זעירים שהם יזמו. והנה, למרבה הפלא, בבנק הזה לא היו "תספורות" ו-98% מכלל הלווים החזירו את ההלוואה. השיטה עברה למדינות אחרות ולתחומים אחרים כאשר התברר כי אפשר לצאת ממעגל העוני באמצעות יוזמה עסקית.
ברבות השנים נפתחו בתי קפה חברתיים, חנויות חברתיות ועוד. בישראל יש כיום, לפי הערכה, מאות מיזמים חברתיים. איתי זדביל, רכז החממה ליזמויות של עמותת דרור בישראל, כתב בדה מרקר טור על התופעה שגם אנחנו עסקנו בה בעבר. הוא העלה חשש שמאחר שאין רגולציה לקביעת מהות העסק החברתי, נוצר גוף שאינו יכול להתחרות במלכ"רים שזוכים לתמיכה או בעסקים רגילים שמטרתם השאת רווחים בלבד. הוא תיאר מהלך שניכר את המדינה מאחריות לתושביה העניים והעביר את האחריות לעמותות, אשר מצדן העבירו את "תפוח האדמה הלוהט" הלאה, לאוכלוסיות המוחלשות עצמן ואל היוזמה העסקית. החשש שהוא מביע בטורו הוא שתיווצר תופעה הולכת ומתרחבת של עסקים בלבוש חברתי עם מטרות קפיטליסטיות למהדרין, וגם תעודד אנשי עסקים מן השורה להתחזות חברתית צינית ונצלנית.
הדברים נכתבו מתוך הרהור על דמותנו הערכית לכבוד השנה החדשה, בשאיפה שהם יגיעו לידיכם כחומר למחשבה לפני החג. אנחנו מאחלים לכולכם שנה טובה ומשגשגת.

בברכה,
עו"ד יהודית קנולר - עורכת
מאמרים נבחרים
המוצרים שלנו