לדעת לפני כולם, זה חלק מההצלחה שלכם.

הירשמו עכשיו
מאירה טולדו - עורכת
מאירה טולדו - עורכת
ניוזלטר חשבים - גיליון 317
קוראים יקרים,

שנת 2021 התחילה ואנחנו שוב בסגר מהודק. על אף שמבצע החיסונים בעיצומו נראה שעדיין לא השארנו מאחור את שנת המגיפה העולמית. המסכות, הריחוק החברתי והתעסוקתי, הבידוד והטרגדיה הכלכלית עדיין כאן וילוו אותנו עוד זמן רב. צעדי המנע שננקטו הביאו למיתון חריף, לקריסת עסקים ותחומים שלמים ולשיעורי אבטלה מרקיעי שחקים. ומה הלאה? תרחיש ההתאוששות והחזרה לחיים עדיין נראה רחוק.
ככל שהמשבר מתמשך, מתברר שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, וככל הנראה גם בתום המשבר ימשיכו ארגונים רבים בעבודה מהבית. מגמה זו, שמתגברת בקרב ציבור המעסיקים, עומדת לתפוס מקום מרכזי בשוק העבודה של שנת 2021. לפיכך, נדרש שדיני העבודה יישרו קו עם השיטה החדשה. יש לבחון את חוקי העבודה השונים ולהתאימם למצב החדש.
אחת הסוגיות שעולות משיטה זו היא הדרך שבה ניתן למדוד את היקפי ההשקעה של העובדים בלי שעון נוכחות. האם על פי הצבת יעדים ומטרות ותגמולם בהתאם? הרי נכון להיום, כאשר העובדים עובדים מהבית בלי להחתים שעון נוכחות, אין לארגון אפשרות טכנית למדוד כמה שעות רגילות עבדו וכמה שעות נוספות, אין יכולת להקפיד על חוק שעות עבודה ומנוחה, ועוד. החוק, צווי ההרחבה וההסכמים הקיבוציים אינם מתייחסים למצב כזה.
כאמור, לאור העובדה שהעולם הולך לקראת עבודה מהבית בשיעורים ניכרים בעתיד הקרוב, הבינוני, ואף הרחוק, מן הראוי שהמחוקק יתאים את דיני העבודה למציאות שנוצרה. למעסיק נותר לוודא שיש ערוצי תקשורת יעילים ומאובטחים ככל האפשר עבור כל עובד ועובדת, משום שתקשורת טובה תגרום לעובדים לחוש קשר חזק לחברה אף על פי שאינם קרובים פיזית לחבריהם לעבודה, כבעבר.

בברכה,
מאירה טולדו - עורכת
מאמרים נבחרים
המוצרים שלנו